Bursa Gezisi 1 Güne Nasıl Sığdırılır?

Bursa Gezisi 1 Güne Nasıl Sığdırılır?

Bir sonbahar gününde, en güzel haliyle Bursa’yı gezdim. Tarihiyle ve doğasıyla öne çıkan bir günlük şehir turumu Instagram hesabımın hikayeler kısmı aracılığıyla sizinle anbean paylaştım.

Sabahın erken saatlerinde Light in Babylon’un kendine has tarzıyla yorumladığı Bursa’nın Ufak Tefek Taşları şarkısını dinleyerek Gönül Dostları Sofrası sosyal tesislerine doğru yola çıktık. Yol boyunca iki yanımızı da saran ağaçları seyrederek kahvaltımızı yapacağımız mekâna ulaştık; Gönül Dostları Sofrası’nın arazisi de yemyeşildi, eee boşuna demiyorlar ‘Yeşil Bursa’ diye

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesisinde, hafif müziklerin eşliğinde kahvaltımızı yaptık. Burada serpme kahvaltı 28 TL, kahvaltı tabağı ise 20 TL; önerim tabii ki de gerçekten ‘serpme’ kelimesinin hakkını veren dolu dolu serpme kahvaltısı olur.

Karnımın iyice doğduğuna emin olduktan sonra, rotamı Bursa denilince ilk akla gelen yerlerden Cumalıkızık’a doğru çevirdim. Osmanlı zamanında sayıları 15 olan ‘kızık’ köylerinin 5’i günümüze kadar gelebilmiş, bunlar Cumalıkızık, Değirmenlikızık, Derekızık,  Hamamlıkızık, Fidyekızık

Yine yol boyunca Bursa türkülerini dinleye dinleye adresimiz olan Cumalıkızık’a ulaştık. Unesco’nun dünya mirası listesinde yer alan Cumalıkızık köyü, bünyesinde 270 Osmanlı yapısını barındırıyor. Bu evlerin tümünde hala yaşam mevcut. Meydanda bizi karşılayan Cumalıkızık Camii’nin ise Selçuklular zamanında yapıldığı sanılıyor. Yani şehir kadar Cumalıkızık köyünün tarihi de epey eskilere dayanıyor. Köyün tarihi çeşmeleri de hala kana kana içmemiz için gürül gürül akıyor.

Köy ahalisinin işlettiği ve el emeği ürünlerini sattıkları stantlardan kendiniz ya da sevdikleriniz için alışveriş yapabilirsiniz. Hediyelikler 5 – 30 TL arasında satılıyor.

Ve gelelim cin aralığına… Cin aralığı, köydeki iki binanın arasında bulunan bir geçit aslında. Hakkında bir tarihi gerçek bir de rivayet olan cin aralığı, Kurtuluş Savaşı döneminde işgalci kuvvetlerden daha hızlı kurtulmak isteyen halkın geçebilmesi için yapılmış. İşgalci askerle hem köyü bilmedikleri için hem de yüklerinin kapladığı alanlardan dolayı bu aralıktan halk kadar hızlı geçemiyormuş. Rivayete göreyse, işgalcilerden kaçmak için buradan geçenlerin yok olduğuna ve onları cinlerin kaçırdığına inanılıyor.

Gezimize Emir Sultan Camii’ne uğrayarak devam ediyoruz. Osmanlı’dan kalan camii tadilatta olduğu için ibadethaneyi gezemiyoruz ancak aynı arazide bulunan mezarlığı ziyaret ediyoruz. Sanat güneşi Zeki Müren’in kabri bu mezarlıkta… Duamızı edip Yeşiller’e geçiyoruz. Yeşiller semti ismini Yeşil Camii ve Yeşil Türbe’den almış. Özelikle Japon turistlerin akın ettiğini fark ettiğim Yeşil Camii’yi gezerek turumuzun Yeşiller bölümünü başlatıyorum. Yeşil Camii’nin iç duvarları yemyeşil çinilerle donatılmış. Mehmet Çelebi’nin kabrinin bulunduğu Yeşil Türbe de aynı şekilde, içi de dışı da yemyeşil.

Irgandı Çarşılı Köprüsü’ne uğramasak olmazdı… Üstündeki ahır, depo ve dükkânlarla birlikte 1442 yılında inşa edilen köprü, büyük deprem ve Kurtuluş Savaşı’na rağmen ayakta kalmayı başarmış. Köprü en son 2004 yılında, elişi ve sanat ürünlerinin satıldığı bir çarşı olarak restore edilmiş.

Bursa denilince yeşilin yanı sıra sanayi ve üretim de akla geliyor. Bu sebeptendir ki sıradaki durağımız Tofaş Araba Müzesi oluyor. Eski bir ipek fabrikasını restore edilmesiyle kurulan müzede arabalara dair her şey bulunuyor. İlk arabalardan günümüz arabalarına kadar tüm araçların sergilendiği müzenin girişi ücretsiz.

Şehrin müzelerini gezmeye Bursa Kent Müzesi ile devam ediyoruz. Bursa’yı Bursa yapan değerlerin, birçok Osmanlı padişahının balmumu heykellerinin ve Bursa’yla özdeşleşen sanatçılara özel köşelerin yer aldığı müzede ipek böceği için de bir sergi alanı var elbette. Müze girişinde temsili diyebileceğimiz bir ücretlendirme yapılmış. Tam 2 TL, öğrenci 1 TL

Rengârenk bir müzeyle devam edelim; Karagöz ve Hacivat Müzesi… 2007 yılında müzeye çevrilen kültür merkezi binası, gölge oyunumuz Karagöz ve Hacivat’ın tüm karakterlerinin sergilendiği bir mekân. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açık olan müzede günün belli saatlerinde gölge oyunları da sergileniyor. Türkiye’nin tek Karagöz ve Hacivat müzesi olan Bursa’daki müzeye giriş ücretsiz.

Sırada şehirde gezdiğimiz son müze olan Atatürk’ün Evi var. 19. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bina, Atatürk’ün Bursa’yı ikinci ziyareti sırasında, dönemin Bursa Belediye Başkanı tarafından Atatürk’e hediye edilmiş. Bursa’daki birçok müze gibi Atatürk’ün Evi’nin girişi de ücretsiz.

MOLA! Gezimizin ikinci bölümüne başlamadan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Kayhan Döner Sofrası’nda öğle yemeği için ara verdik. Tarihi bir yapının restoresi sonrasında açılan mekânda elbette ki Bursa’nın meşhur iskenderini tattık. Mekânda Porsiyon İskender 28 TL, içecekler 5 TL ve tatlı 8 TL

Gezinin ikinci bölümü için Bursa’nın merkezine geri döndük. İlk uğradığımız yer tarihi Koza Han oldu. Dönemin ipek ticaretinin merkezi konumundaki handa hala ipek ürünler satılıyor. İki katlı hanın giriş katında kafeler ve restoranlar bulunuyor.

Ulu Cami… Bursa’ya gidip de Yıldırım Bayezid’in mirası olan Ulu Cami’yi görmemek gerçekten büyük bir eksik olurdu. Hatta sırf bu camiyi görmek için bile şehre gelen yerli turistler var. 20 kubbeli Ulu Cami’yi diğer camilerden ayıran bir diğer özellik de şadırvanın iç kısımda olması. Buradan, şehrin diğer iki büyük manevi mekânı olan Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerine geçtik.

Yavaş yavaş Bursa gezimizin sonuna gelirken Tophane Saat Kulesi’ne geçtik. Buraya tophane denmesinin sebebi, Osmanlı zamanında Ramazan aylarında iftar toplarının buradan atılmasıymış.

Ve son durak. Bursa’daki son gezdiğimiz yer, Bursa’nın en yeni yapılarından olan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi oldu. Ücretsiz bir şekilde ziyaret edebileceğiniz merkezde birçok deneye canlı canlı şahit olabilir ve hatta siz de deneyler yapabilirsiniz.

Biz İDO, toplu taşıma, yemek ve müze gezileri derken Bursa’da toplam 278 TL harcadık. (2 kişi) Eğer siz d daha önce Bursa’ya gittiyseniz, gezinizin size kaç TL’ye patladığını yorum olarak yazabilirsiniz.

Sevgiler,
Recep

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
4 kullanıcı tepki verdi
Seyyah, Öğrenci, İçerik Üreticisi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
İstanbulluların Tatil Merkezi: Şile
  • 11 HAZİRAN 2019
  • 563 görüntülenme
 
Sonbaharda Bolu Bir Başkadır
  • 14 NİSAN 2019
  • 653 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.