Çernobil’de Hala Ne Gizleniyor?

Çernobil’de Hala Ne Gizleniyor?

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e bağlı santral bölgesinde meydana gelen patlamadan sonra bölgeye yayılan radyasyonun etkisi hala sürüyor. İhmaller silsilesiyle adeta patlamaya zorlanan Çernobil Nükleer Santrali’ndeki 4. reaktör, tarihler 26 Nisan 1986’yı gösterdiğinde, gece yarısı infilak etti. Patlama anında orada bulunan 31 kişi, patlamadan sonra ise radyasyondan etkilenen binlerce kişi hayatını kaybetti…

Ukrayna seyahatimde GZT Instagram hesabı üzerinden anlık olarak paylaştığım hikayeler aracılığıyla, takipçilerimizle birlikte, patlamanın izlerini taşıyan Çerbobil’i ve patlamadan sonra boşaltılan Pripyat kasabasını gezdim. Alana girebilmek için pasaport ve özel giriş ‘vizesinin’ gerektiği Çernobil’e dair izlenimlerimi bu kez de blog yazısı olarak sizlerle paylaşmak istedim; ben GZT Seyahat Editörü Recep Tayyip Çelik ve yüzyılın felaketinin yaşandığı Çernobil’deydim.

Öncelikle, bildiğiniz gibi Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan anlaşma doğrultusunda yeni çipli kimliklerimizle Ukrayna’ya sorunsuz bir şekilde giriş yapabiliyoruz. Ama eğer siz de benim gibi Ukrayna turunuz sırasında Çernobil’i de görmek istiyorsanız, gezi sırasında kimliğinizin yanı sıra pasaportunuzun da yanınızda olduğundan emin olun. Çernobil’e giriş yapabilmek için en az bir hafta önceden tur satın almanız gerekiyor. Ben herhangi bir dolandırıcılıkla karşılaşmamak için Getyourguide platformundan, online olarak bir tur satın aldım. Siz de buraya tıklayarak alternatif tur paketlerini inceleyebilirsiniz. Çernobil ve Pripyat kasabası turu + öğle yemeği için 150 Dolar ödediğim turumda yanımda bulunması gereken ve Çernobil’e girişte adeta bir vize işlevi gören belgede, gezi sırasında ya da sonrasına başımıza gelebilecek hiçbir şeyden -kanser riskinden- sorumlu olmadıkları yazıyordu.

3 arama noktalı, geniş güvenlik tedbirlerinin pasaportları kontrol eden askerlerden de hissedildiği ve akıllara Çernobil’de hala ne gizleniyor olabilir ki? sorusunu getiren ‘sınır kapısından’ otobüsün içinde giriş yapabildiğimiz Çernobil’de tur rehberimiz bizi sık sık hiçbir yere dokunmamamız, oturmamamız, yaslanmamamız ve hatta gerekmedikçe arkadaşlarımıza bile temas etmememiz konusunda bizi net bir şekilde uyardı. Rehberimiz o kadar tedbirliydi ki radyoaktif alana girmeden önce tuvalet ihtiyacımızı giderdiğimizden de emin olmuştu; tura katılan herkesi lavaboya gitmek konusunda tabiri caizse zorladı diyebilirim. Çünkü Çernobil’de tuvalete gitmek de yasak.

Turistlere Sıcak Bakmıyorlar

Günümüz Çernobil’inde çalışanların, aileleriyle birlikte yaşadığı bölgedeki restoranda yemek yediğimiz sırada, dışarıya çıktığımızda hareketlerimize dikkat etmemiz gerektiğini söyleyen tur rehberimiz, bunun nedenini şu şekilde açıkladı; burada yaşayan ve patlamadan sonra yakınlarını yitiren insanlar, özellikle de Avrupalı turistlerin bu bölgeyi şuursuz bir şekilde gezdiklerini ve bu turistler yüzünden facianın önemini yitirmeye başladığını düşünüyorlarmış.

En Anlamlı 3 Dakika

Facianın izlerini silmek için saatler sonra işe koyulan Ukrayna hükumeti, patlamanın izlerini önce makinelerle yok etmeye çalışmış ancak makineler radyasyonun etkisiyle anında bozulmuş. Son çare olarak insan gücüne mecbur kalan yönetim, askerleri, itfaiye erlerini ve gönüllüleri bu iş için görevlendirmiş. Çoğu askerin ve itfaiye erinin radyasyondan haberdar olmadan olaya müdahale ettirildiği iddia ediliyor ancak gönüllüler, riskleri göze alarak ellerindeki kovaların içinde bulunan taşlarla, maksimum 3 dakika içinde kalıntıların üstünü kapatıp emekli edilmiş ve hayatları boyunca alabilecekleri radyasyondan daha fazlasına bir anda maruz kalan gönüllülerin kısa süre içerisinde hayatlarını kaybetmiş.

Her Yer Yağmalanmış

Çernobil Nükleer Santrali’nde çalışan işçilerin aileleriyle yaşayabilmeleri için inşa edilen Pripyat kasabası patlamadan sonra alelacele boşaltılmış. Şu an hayalet şehir olarak anılan kasabada o zamanlar yaklaşık 49 bin kişi yaşıyormuş. Santraldeki patlamadan sonra boşaltılan kasaba, reaktörlerde çıkan yangın söndürüldükten sonra hırsızlar tarafından yağmalanmış; evet, radyasyon bulutları bile hırsızları durduramamış… Şu an yaşam belirtisi olmayan ve tıpkı filmlerdeki hayalet kasabaları andıran Pripyat’ta radyasyon oranı hala 300’e kadar çıkıyor. Kasabayı Ukrayna’ya gitmeden önce Google Haritalar‘dan gezebilirsiniz.

Sizinle paylaşabileceğim notlarım bu kadardı. Turun sonunda, günümüz dünyasında Çernobil’de gizlenebilecek pek fazla şeyin olamayacağını düşünmeye başladım. Ayrıca bölge halkının turistlere kötü gözle bakmasına neden olacak bir harekete de rastlamadım, en azından o günkü tur gruplarında böyle bir şey yaşanmadı.

Bence hazır bu kadar kolaylık varken yolunuzu Ukrayna’ya ve Çernobil’e düşürün! Ukrayna (Kiev, Lviv ve Odessa) gezime dair diğer yazılarımı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Sevgiler,

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
10 kullanıcı tepki verdi
Seyyah, Öğrenci, İçerik Üreticisi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Bu Adada Tek Bir Pasaport Geçerli!
  • 29 HAZİRAN 2019
  • 604 görüntülenme
 
Güzelliklerle Dolu Kiev
  • 18 MART 2019
  • 788 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.