Dağudaki Batı: Kadıköy

Dağudaki Batı: Kadıköy

Her hafta Cumartesi günü, gün boyu, GZT Instagram hesabı üzerinden hikâye paylaşımları yaparak İstanbul’u gezmeye devam ediyorum. Bu hafta, İstanbul’un tüm semtlerini gezmek amacıyla çıktığım yolculuğun Kadıköy bölümündeyiz. Gittiğim her yere, o gün hikayeleri izleyen takipçilerimizin karar verdiği interaktif Kadıköy turumu sizin için özetledim…

Dürümcü Emmi’nin Meşhur Lezzeti: Beyran

Sabahın erken saatlerinde Avrupa yakasından, 7/24 çalışan metrobüsle Anadolu yakasındaki Kadıköy’e geçtim. İlk iş olarak da gastronomi şehrimiz Gaziantep’in beyran çorbasını ya da beyran yemeğini yiyebileceğim Dürümcü Emmi’yi buldum. 21 TL karşılığında bir porsiyon beyran içtim; tadı hala damağımda.

Şükrü Saraçoğlu Stadı

İlk anketimi ‘stadı gezeyim mi yoksa gezmeyeyim mi?’ sorusuyla yaptım. Takipçilerimiz gezme dediği için içini gezmedim ama sizin için Fenerbahçe Efsanesi müzesinin giriş bilgilerini araştırdım. Her gün gezebileceğiniz müzenin günlük biletleri kontenjan sınırıyla 25 TL’ye satılıyor (öğrenci için) –normal bilet 35 TL– Turlar yaklaşık bir saat sürüyor.

Yoğurtçu Parkı

Baya doyurucu olan beyranı eritmek ve biraz da temiz hava almak için Yoğurtçu Parkı’na doğru yürüdüm. Parkın hemen önünde Fenerbahçe’nin efsaneleri Lefter ve Alex için dikilmiş heykelleri gördüm. Parkın girişindeyse, park alanını dönemin yoğurtçuları verip parkın kurucusu sıfatını taşıyan Süreyya Paşa’nın heykeli mevcut; Eskiden bataklık bir arazi olan park alanına yoğurtçular çeşme yaptırdıktan sonra Süreyya Paşa (İlmen), bataklığı kurutup parkı günümüzdeki haline çevirmiştir. Parkın ismi de içindeki yoğurtçular çeşmesinden geliyor.

Ucu Moda İskelesine Çıkan Moda Sahili

Nostaljik Moda iskelesi binası günümüzde bir kafe olarak hizmet veriyor.

Barış Manço’nun Evi

Türkiye’yi Japonya’ya varana kadar birçok ülkede temsil eden, hala 7’den 7’ye herkesin hayran olduğu Barış Manço’nın müzeye çevrilen Moda’daki evini ziyaret etmemek olmazdı. Pazartesi günleri hariç her gün açık olan müzeye öğrenciler 5 TL ödeyerek girebiliyor. 65’yaşın altındaki yetişkinler için belirlenen bilet fiyatı ise 10 TL. Müze hakkında söyleyebileceğim tek şey, Barış Manço’yu anlamak, onun hayatından izler görmek isteyen herkes müzeyi ziyaret etmeli…

Bu da Dondurmacı Ali Usta

Çiğköfteci Ali Usta kadar popüler olmasa da Kadıköy’ün en köklü dondurmacılarından biri olan dondurma dükkânı her mevsim açık. 1 top dondurma 6 TL. Favorim mekana özel olan santa maria aromalı dondurma.

Hansel ve Gretel’deki Zencefilli Kurabiye Ev Gibi

Kadıköy’ün iki meşhur çikolatacısı var. Biri Çikolata Dükkânı diğeri Asuman. Gittiğim gün sadece Asuman açık olduğu için orayı tercih etim. Mekandan içeri girer girmez her yer güzel kokulu tatlılarla doluydu, bu benim aklıma Hansel ve Gretel masalını getirdi. Günlük tatlı ihtiyacımın kat be kat fazlasını Asuman Çikolata (19 TL) ve Feride Çikolata (21 TL) yiyerek giderdim. Tatlarını tarif edemem…

Tam Bize Göre ‘Genç Kafeler’

Kadıköy’ün sokaklarında iki tane de tematik kafe var; Walter’s ve Story. Arkadaşlarınızla gidip zaman geçirebileceğiniz, ders çalışabileceğiniz ve tabii yemek yiyebileceğiniz gençlik kafeleri, sosyal medya paylaşımlarınız için de harika açılara sahip J

Akmar

Nostaljik tramvayı kullanarak Anadolu yakasının sahafçılar çarşısı Akmar’a vardım. Aradığınız aramadığınız her kitap, bu pasajdaki kitapçılardan birinde illa ki vardır. Sadece kitap değil, plak, özel hediyelik eşyalar ve daha fazlası da burada.

Lokma Furyasının Öncüsü: Lokmata

‘efsaneler ölmez, sadece şekil değiştirir’ mottosuyla lokma tatlısına bambaşka bir hava katan Lokmata, şu günlerde Kadıköy’ün en çok müşterisi olan mekânlarından biri. 6’lı karışık lokma 16 TL.

Süreyya Operası

Yoğurtçu Parkı’ndan bahsettiğim kısımda adı geçen STK gönüllüsü Süreyya Paşa’nın opera binası olarak yaptırdığı bina, günümüzde de sanat merkezi görevi görüyor. Güncel etkinlik listesi ve 360 derece opera binası turu, Süreyya Operası resmi sitesinde.

Boğa Heykeli

Kadıköy’deki altı yolun kesiştiği merkeze yerleştirilen bronz boğa heykeli, padişah Abdülaziz tarafından Fransız heykeltıraşlara yaptırılmış. Hayvan figürlü heykellerden 23 tane daha var.

Fazıl Bey’in Türk Kahvesi

Gezinin sonuna yaklaştığım saatlerde, günün yorgunluğunu atmak için Fazıl Bey’in Türk Kahvesi dükkânına gidip Türk kahvesi içtim. 1923 yılında kurulan kahvecide bir fincan kahve 10 TL.

Dönüş yolunda da vapurla tekrar Avrupa yakasına geçtim…

Sevgiler,
Recep

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
5 kullanıcı tepki verdi
Seyyah, Öğrenci, İçerik Üreticisi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
İstanbulluların Tatil Merkezi: Şile
  • 11 HAZİRAN 2019
  • 806 görüntülenme
 
Ramazan Geldi Eyüp Sultan Şenlendi!
  • 6 MAYIS 2019
  • 790 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.