Darülaceze’de Bir Gün

Darülaceze’de Bir Gün

GZT takipçileriyle Darülaceze’de bir gün geçirdik. Ekibimiz beş kişiden fazla olduğu için özel randevuyla, rehber eşliğinde gezdiğimiz yaşlı konaklama kurumundaki izlenimlerimi sizlere aktarmak istedim.

Sultan Abdülhamid Han’ın katılımıyla, 1896 yılında açılışı yapılan kurumun kuruluş amacı muhtaç ve kimsesiz çocukları koruma altına almakmış. Daha sonralarda aynı koşullardaki yetişkinler için bir yuva haline gelen Darülaceze’nin 600 kişi kapasitelik bir kompleksi var.

Darülaceze’nin büyük bahçesinde bulunan ağaçlar, sakinleri temsil ediyor ve bu ağaçların bakımlarını sakinler üstleniyor.

Yaşlıların inzivaya çekildiği, tüm aktivitelerden uzak kaldıkları bir hayat sürdükleri algısının aksine sürekli bir etkinlik içerisinde olan Darülaceze sakinleri, rehabilitasyon merkezlerinde elişlerini geliştiriyorlar ve hatta görülmeye değer sanat eserlerine imza atıyorlar; dokuma atölyesinde halı ve kilim, resim atölyesinde eşsiz tablolar, el sanatları atölyesinde geri dönüşüm malzemelerinden çantalar ve üretim atölyesinde ise çoraptan tutun da süs tabaklarına kadar birçok alanda üretim yapıyorlar. Satılan ürünlerin gelirleri emek sahiplerine ulaştırılıyor…

Mevcut konuk sayısı 508 olan kurumda hiçbir din, dil, ırk ayrımı yapılmıyor. Kurum alanı içerisinde birer cami, kilise ve havra bulunuyor.

Sakinleri odalarında ziyaret etmek istediğinizde kapılardaki dört yapraklı yonca işaretleri sizin de dikkatinizi çekebilir. Bizzat sakinlerden öğrendiğime göre, bu işaretler denge sorunu olan, yaşlı sakinleri temsil ediyormuş.

Genellikle dört kişilik olan odalar, sakinlerin kişiliklerini de yansıtıyor.

Bünyesinde ayrıca bir de müze barındıran kurumu ziyaret etmenizi, konuklarla hemhal olmanızı öneririm. Ben Recep Tayyip Çelik ve bu hafta GZT Instagram hesabının hikâyeler kısmı aracılığıyla, sizlere Darülaceze’den anlık paylaşımlar yaptım. Bizi takip etmeye devam edin.

Son olarak, Darülaceze adaklarınızı bekliyor.

Sevgiler,
Recep

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
6 kullanıcı tepki verdi
Seyyah, Öğrenci, İçerik Üreticisi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
İstanbulluların Tatil Merkezi: Şile
  • 11 HAZİRAN 2019
  • 820 görüntülenme
 
Ramazan Geldi Eyüp Sultan Şenlendi!
  • 6 MAYIS 2019
  • 809 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.