İstanbul’un Renk Cümbüşü | Balat

İstanbul’un Renk Cümbüşü | Balat

İstanbul’un en renkli semti deyince benim aklıma ilk Balat gelir. Ben Recep Tayyip Çelik ve sizin için hem madden hem de manen bu sıfatın hakkını veren Balat’ı gezdim.

Instagram hesabım üzerinden interaktif bir şekilde ilerleyen yayınlarımda bazen nereye gideceğime, ne yeyip ne içeceğime ve hatta eve nasıl döneceğime sizler karar veriyorsunuz. Örneğin Sevda Gazozcusu’nu sizin mesajlarınızı aldıktan sonra rotama ekledim. Detaylar geliyor:

Kadir Has Üniversitesi / Cibali Tütün Fabrikası

Eski fabrika binası üniversiteye dönüşen, sonra da üniversitenin bir bölümünde kendine ‘tütün müzesi’ olarak tekrar yer bulan Cibali Tütün Fabrikası, Müzekart ile ücretsiz gezilebiliyor. Kartınız yoksa giriş ücreti 5 TL. Ancak, eğer siz de benim gibi İstanbul’un her yerini gezmeyi kafaya taktıysanız kesinlikle bir müzekartınız olmalı; sadece 30 TL (öğrenciler için)

Müzede fabrikanın tarihinden tütünün işlenme hikayesine kadar her şey anlatılıyor. Eski makineler, tıpkı mektup pulları gibi basılan özel gün ve özel isimlere ait anı sigaraları, fotoğraflar… hepsi bu müzede. Hatta tütünün hikâyesi videosunu da izleyelim;

Bu arada:

Küçük Mustafa Paşa Hamamı

II. Bayezid döneminde, vezir Karamanlı Mustafa Paşa tarafından yapılan hamam daha öncelerde kilise olarak kullanılıyormuş. Adının önündeki ‘küçük’ sıfatı, ondan 30 yıl sonra göreve gelen Koca Mustafa Paşa ile karıştırılmaması amacıyla verilmiş. Küçük Mustafa Paşa, şehzade Bayezid yanlıları tarafından öldürüldüğü için II. Bayezid bu hamamın ismini Küçük Mustafa Paşa’ya itaf etmiş. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarına kadar hamam olarak kullanılan bina, sonra film seti oldu. Set dağılınca kendi kaderine terkedilen bina günümüzde restore edilmiş halde, sergi alanı olarak kullanılıyor.

Gül Camii (restore ediliyor)

Eski, büyük bir kiliseden camiye dönüştürülmüş, uzun yıllar ibadethane olarak kullanılmıştır. Günümüzde ağır bir restorasyon gerektiren cami, sadece özel rehberli türler için açılıyor. Şans eseri ben de o turlardan birine denk geldim ve camiye girme imkânı buldum. Gerçekten çok heybetli bir cami ama ne yazık ki bir o kadar da yaralı… İnşallah bir an önce eski günlerine döner ve ibadete açılır. Peki, neden ‘Gül’? Konu hakkında iki rivayet var. İlki İstanbul’un fethiyle ilgili; buna göre İstanbul’un fethinden tam bir gün önce yerel halk bu kiliseye güller bırakıp şehrin işgal edilmemesi için dua etmiş. İkinci rivayet ise Gül Baba yatırının camide bulunmasıyla ilgili.

Ayakapı Hamamı

Yazdığım / gezdiğim tüm yerleri gidip canlı canlı görmenizi isterim elbette. Ama olurya, herkes gidemeyebilir. Bu yüzden özellikle de Ayakapı Hamamı’nı video ile anlatmak istedim. Çünkü herkes Mimar Sinan’ın eserinin içer acısı halini görmeli:

Mola: Perispi Cafe

Özel Maraşlı Rum İlkokulu

Osmanlı döneminde, dönemin Ukrayna / Odesa Belediye Başkanı tarafından inşa edilen okul günümüzde hala eğitim vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 10 mezun veren okulun ‘Maraşlı’ kısmı, okulunu yaptıran Grigoris Maraslis’in isminin zamanla Maraşlı’ya dönüştürülmesiyle eklenmiştir.

Fener Rum Patrikhanesi

Dünyadaki tüm Ortodoks Rumların dini merkezi olan Patrikhane, en son Ukrayna’nın Fener’e bağlanmasıyla gündeme gelmişti. Üç ana girişi olan patrikhanenin merkez kapısı 198 yıldır kapalı çünkü dönemin patriği burada idam edilip İstanbul boğazına atılmış.

Mola: Kafeler Sokağı / Şemsiyeli Sokak

Kiremit Sokak: Sanki Instagramerlar için düzenlenmiş bir plato gibi 🙂

Minik Kalpler

Balat’ın renkli sokaklarında gezinirken bir anda karşıma çıkan Minik Kalpler isimli mekân dikkatimi çekti. Burası yardıma muhtaç insanlar, özellikle çocuklar için çalışan bir yer; yiyecek ve giyecek sağlanıyor. Bağış kabul ediliyor. Bu dükkânın çevresinde antikacılar, ‘Bazen Açık Dükkan’ ve Sevda Gazozcusu da var. meşhur ‘Çukur’ da burada…

Sevgiler,
Recep

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
5 kullanıcı tepki verdi
Seyyah, Öğrenci, İçerik Üreticisi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
İstanbulluların Tatil Merkezi: Şile
  • 11 HAZİRAN 2019
  • 806 görüntülenme
 
Ramazan Geldi Eyüp Sultan Şenlendi!
  • 6 MAYIS 2019
  • 790 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.