Bu Adada Tek Bir Pasaport Geçerli!

Bu Adada Tek Bir Pasaport Geçerli!

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de; her yıl şehrin tam ortasında bulunan Obudai Adası’nda düzenlenen Sziget Festival’i 2018’de ben de deneyimledim. Toplam bir hafta süren festivalde Shawn Mendes, Lana Del Rey ve Dua Lipa gibi onlarca dünya starının konserini en önden izledim ve diğer festival aktivitelerinin de tadını doyasıya çıkardım..

Sziget Festival, her Ağustos ayının ikinci Çarşambası, sadece Szitizen‘lara (Sziget Festival katılımcılarına verilen isim) açık olan Obudai Adası’nda düzenlenen bir müzik ve eğlence festivali. 2018’de gerçekleşen festivale ben de katıldım ve festivale dair tüm izlenimlerimi sizinle paylaşmak istedim.

Sziget Festival 7 gün süren ve her güne özel programı olan bir festival. Dileyenler tek günlük dileyenler ise 3, 5 ya da 7 günlük bilet satın alarak festivale katılabiliyorlar. Tek günlük biletin fiyatı 75 Euro’dan başlıyor. En yüksek fiyatlı olan 7 günlük bilet ise 339 Euro‘dan satılıyor. Ben 7 günlük bilete ilaveten 95 Euro ödeyerek özel kamp alanlarından ‘Siesta‘ bölgesine bilet aldım. Kamp alanında telefonumu kolayca şarj edebilmek için 30 Euro’ya bir dolap kiraladım (dolaplar aynı anda birkaç telefon ve birkaç powerbank sığabilecek büyüklükte) ve festival kapsamında düzenlenen boat party‘e katılabilmek için de 24 Euro’luk bileti satın aldım. Budapeşte’deki ulaşımımı kolaylaştırmak için ise 49 Euro’ya 13 günlük citypass edindim. Tüm işlemlerimi online olarak tamamladıktan sonra sırtımda çantam, elimde bavulumla Budapeşte’ye doğru yola koyuldum. Festivale giderken yanımda kişisel bakım ürünlerimin yanı sıra terlik, yağmurluk ve birkaç tane powerbank da götürdüm; festivalde hayat kurtaran üçlü…

Festival alanına vardığımda büyük bir insan seliyle karşılaştım, görevlilerden, bir hafta boyunca kolumda takılı kalması zorunlu olan festival bilekliğimi aldım ve ‘Özgürlük Adası‘nın meşhur köprüsünden adaya giriş yaptım. Giriş sırasında bilekliği okuttuktan sonra Sziget Festival Pasaportunuzu almayı unutmayın! 🙂 Pasaport görünümlü bu el kitapçığında festivaldeki tüm programlar ve küçük yarışmalar yer alıyor.

Kampın gerçekleştiği ada çok büyük; bu büyüklükle doğru orantılı olarak Avrupa’nın ve hatta dünyanın her yerinden yoğun katılım oluyor. Bu yüzden adaya ne kadar erken varırsanız o kadar güzel çünkü aksi taktirde çadırınızı kuracak alan bulmak için biraz zorlanabilirsiniz. Ben festival boyunca ‘Siesta’ kamp alanında konaklayacağım için adaya ayak basar basmaz hemen kamp alanına doğru ilerledim ve en güzel köşelerden birine çadırımı kurdum; çadırım hem banyoya hem de konser alanına giden çıkış kapısına çok yakındı. Kısa sürede çadırımı kurdum, yanımda getirdiğim powerbankları dolaptaki şarja taktım ve adayı keşfe çıktım.

Adada gezinirken herkesin ilk günden festival havasına girdiğini fark ettim. Zaten katılımcılarının çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu festivalde de konserler ve diğer etkinlikler de günün ilk saatlerinden itibaren başlamıştı. Arena, Europe Stage, Magic Mirror ve Main Stage gibi büyük sahneleri bir an olsun boş kalmadı. Dünya starlarının konserleri, dans gösterileri ve müzik şölenleri gün sonuna kadar sürdü. Peki konserlerden arta kalan zamanlarda neler mi yaptım? Kolumdaki citypass bilekliğimden aldığım güçle Budapeşte’yi gezdim; festival alanından ya sabahın erken saatlerinde ya da akşam üzere çıkmayı tercih ettim.

Farklı kültürleri tanıtmak için sergilenen etkinliklere katıldım, yağmur altında, hiç tanımadığım insanlarda film seyrettim -evet, Sziget Festival’in her yılı 1 gün yağmurlu geçiyor. Ben yağmura markette hazırlıksız yakalanmıştım ve koşar adımlarla festival alanına gidene kadar sırılsıklam olmuştum- H&M standında kendi tişörtümü tasarladım, ‘Yeşil Sziget’ kapsamında kamp alanının temizlenmesine yardımcı oldum; etkinlik kapsamında, kamp alanındaki pet şişeleri ve metal atıkları, belirlenen ölçülerde toplayan katılımcılara özel tişört, bileklik, internet ve gözlük gibi hediyeler veriliyor. ve tabii ki yemek yedim 😀 Kamp alanında Macar mutfağını ve dünya mutfağını temsil eden onlarca yemek mekanı vardı ama benim favori tercihim adanın dışındaki Auchan Supermarket oldu. Markette hem her türlü alışverişimi yaptım hem de festival alanına nazaran daha ucuz ve lezzetli olan yemekleri tattım. Markette beyaz et ağırlıklı ev yemekleri, pizza, pilav vs. gibi alternatif öğünlük yiyecekler vardı. Fiyat kıyasını kola üzerinden yapmak gerekirse; festival alanında küçük boy kola 500 Macar parasıyken markette 170 Macar parasıydı. Hatta marketin yemek kısmındaki sınırsız içecek standındaki bardağın fiyatı yalnızca 90 Macar parasıydı.

Festival alanına dışarıdan sıvı olarak sadece su girişine izin veriliyor; hatta öyle ki su dışındaki her şey görevliler tarafından şişeleri kırılarak çöpe atılıyor. Ancak buna rağmen, ucuz da olmasının etkisiyle festival alanında hemen herkesin elinde hemen her an bira bardakları görmeniz mümkün. Ot kullanımı da oldukça yaygın.

Şimdi de festivale gitmeyi düşünen Szitizen adaylarına birkaç öneri:
1. Festivali tam manasıyla yaşamak istiyorsanız ve imkanınız da varsa 7 günlük bilet alın.
2. Her konuda daha rahat olmak istiyorsanız özel kamp alanlarından birini tercih edin ve eğer yolda ekstra yük istemiyorsanız kamp alanındaki hazır çadırlardan kiralayın.
3. Çadırınızı tuvalet ve banyoya yakın bir yere kurun. Çok da yakın olmasın 🙂 Bu arada, her gittiğimde tuvalet ve banyoyu genel olarak temiz buldum; hem temiz kullanılıyor hem sık sık temizleniyor hem de artı olarak her daim tuvalet kağıdı bulunuyor. (sadece özel kamp alanları için geçerli) Ancak, banyo kabinlerinin perdeleri festivalin ilk gününde bazı katılımcılar tarafından indiriliyor ve perdeler bir anda ortadan yok oluyor. ve banyoda herkes çıplak geziyor…
4. Eğer İngilizce biliyorsanız kamp alanındaki diğer katılımcılarla iletişim kurun. İngilizcenizin çok iyi olmasına gerek yok.
5. Sevdiğiniz şarkıcıların konserlerini ön sıralardan izleyebilmek için en az iki saat önceden sahnenin önünde olun. Zaten genelde sahnede başka bir şarkıcının konseri olacaktır, o konser bittiği an insanlardan ters yöne yani sahne önüne doğru ilerleyin 😀
6. ve festivalin tadını doyasıya çıkarın, sonra özlüyorsunuz :))

Sevgilerle,

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Zıp Zıp Ziget 🇹🇷 ❤️🇭🇺

Recep Tayyip Çelik (@receptcelik)’in paylaştığı bir gönderi ()

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
3 kullanıcı tepki verdi
Seyyah, Öğrenci, İçerik Üreticisi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Çernobil’de Hala Ne Gizleniyor?
  • 3 TEMMUZ 2019
  • 844 görüntülenme
 
A’dan Z’ye Barselona
  • 1 MAYIS 2019
  • 860 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.