Tezekevler

Tezekevler

Doğala ‘Tezek Evleri’ ile Dönüş!

Şehrin kalabalığından ve günlük hayatın stresinden kaçmanın yeni alternatifi Gündönümü Süt Çiftliği’nde! Tezek evleri projesiyle doğal hayata hızlı ve biraz da sert bir geçiş yapabilmek mümkün…

Tekirdağ’daki çiftliklerinde süt ürerimi yapan Sökmen ailesi, 2016 yılında tezek evleri projesini geliştirdi. Aysun ve Mehmet Sökmen’in koordinatörlüğünde kurulan gönüllü ekip sekiz ay boyunca çalıştı ve tamamen doğal ürünler kullanarak 4 yapı inşa etti. Saman ev, şerbetli saman ev ve kerpiç evin yanı sıra bir de banyo binası inşa eden ekip, ‘kuru tuvalet’ yöntemiyle doğal dönüşümü her alana yaydı.

Çiftlik ekibi gönüllülük esasıyla çalışıyor.

Sökmen ailesi, tamimiyle gönüllülük esasına dayanan dersler, özel atölye eğitimleri ve staj imkanlarıyla seksenden fazla gönüllüyü projelerine dahil etti. Amaçlarını ‘başarmaya çalıştığımız şey, modern yaşam standartlarına uygun, Türkiye yapı yönetmelikleriyle uyumlu, enerji verimli yapılar tasarlamak’ olarak belirleyen Sökmenler, belirli periyotlarla çiftlikte rehberli tur da düzenliyor.

Ekipte işler imece usulüyle ilerliyor.

Tezek Evleri Ziyaret Ettim!

Instagram storyleri aracılığıyla İstanbul’u gezmeye devam ediyorum. Yılın ilk rehberli turu kapsamında tezek evleri projesini yerinde görüntüledim. Geri dönüşüm odaklı doğal yapıları inceleyip, yapıların asla su geçirmediğine ve konumlarının mevsimlere uygun olarak ısıyı ayarlayacak şekilde belirlendiğini gördüm. Günübirlik rehberli tur için 71 Tl ödedim. Gönüllü stajyerlik ile yaz döneminde bir hafta süreyle siz de çiftliği ziyaret edebilir ve çalışmalarda yer alabilirsiniz. Ya da bir an önce çiftliği görebilmek için önümüzdeki ayların rehberli turlarına katılabilirsiniz.

Tezekevler projesi Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.

Sevgiler,
Recep

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
3 kullanıcı tepki verdi
Seyyah, Öğrenci, İçerik Üreticisi
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Çernobil’de Hala Ne Gizleniyor?
  • 3 TEMMUZ 2019
  • 860 görüntülenme
 
Bu Adada Tek Bir Pasaport Geçerli!
  • 29 HAZİRAN 2019
  • 617 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.